Primary 4 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Angela purchased 4 ribbons and 3 hair clips for $45.

Each ribbon costs thrice as much as a hair clip.

How much will 12 ribbons cost?

 

The correct answer is : 108
$