Primary 4 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Jessica bought 3 soaps and 5 lipsticks and paid a total of $46.

Each lipstick costs four times as much as a soap.

What is the cost of 8 lipsticks?

 

The correct answer is : 64
$