Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


John spent $57.50 on a packet of sweets and 16 apples.

The packet of sweets cost $15 more than each apple.

How much did John pay for the packet of sweets.

 

Notes:

  1. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 17.50
$