Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


John bought 80 baskets of watermelons at a price of $22 per basket.

He and his family consumed 60 watermelons and sold the rest at $4 each.

If he made a profit of $4400, find the number of watermelons in each basket.

The correct answer is : 20