Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


At a bakery, 6 tarts cost as much as 2 pies.

Martin bought 15 tarts and 6 pies at a cost of $52.80

How much does 1 tart cost?

 

Notes to student:

  1. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 1.60
$