Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


A slice of chocolate cake and a pie cost $5.20 in total.

Julia bought 5 slices of chocolate cake, and 8 pies.

How much does 1 pie cost if she paid $34.40?

 

Notes to student:

  1. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 2.80
$