Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Helen bought 72 tubs of chocolate and vanilla ice cream for her daughter’s birthday party.

She paid a total of $3840.

`5/9` of the total number of tubs that she bought were chocolate ice cream.

The cost of each tub of vanilla ice cream was `5/8` the cost of each tub of chocolate ice cream.

Find the cost of one tub of chocolate ice cream.

The correct answer is : 64
$