Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


The cost of a cookie is $1.60 and the cost of a candy is $2.40.

John spent the same amount of money on the cookies and the candies.

If there are 5 more cookies than candies, how many candies did he buy?

The correct answer is : 10