Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
Disabled

Question 1 of 4


John had just enough money to buy 7 kg of rice.

However, he bought only 3 kg of rice and used the rest of his money to buy 5 kg of chocolates which cost $24.80 per kg.

How much did John pay for the rice?

The correct answer is : 93
$