Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
Disabled

Question 1 of 4


A cheese cake requires ingredients of cheese, flour and butter in the ratio of 1:2:3.

1 kg of cheese costs $18.

1 kg of flour costs $4.50.

1 kg of butter cost $9.

Find the cost of a cheese cake with a mass of 9 kg.

The correct answer is : 81
$