Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
Disabled

Question 1 of 4


Sharon bought 100kg of rice at $4.80 per kg.

If a kg of rice cost 80 cents less, find how much more rice she could buy with the same amount of money.

The correct answer is : 20
kg