PARENTS, STUDENTS, TEACHERS
You can now view questions, answers, 100's of hours of video explanations and step-by-step worked solutions for FREE!
Sign up/Login if you wish to track your progress!

Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question

Need dedicated, 1-1 help?
PSLE A* 2020 1-1 Tuition By Mr SingaporeMathGuru Results Guaranteed!*
Click here to learn more


Caroline paid $13.60 for a hair band, a ribbon and a hair clip.

The ribbon cost $0.80 more than the hair band.

The hair clip cost 4 times as much as the ribbon.

Find the cost of the hair clip.

 

Notes to student:

  1. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 9.60
$