PARENTS, STUDENTS, TEACHERS
You can now view questions, answers, 100's of hours of video explanations and step-by-step worked solutions for FREE!
Sign up/Login if you wish to track your progress!

Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question

Need dedicated, 1-1 help?
PSLE A* 2020 1-1 Tuition By Mr SingaporeMathGuru Results Guaranteed!*
Click here to learn more


Jake purchased some bulbs and lamps using $1110.

The cost of one bulb was $3.

A lamp was 5 times as costly as a bulb.

The number of bulbs and the number of lamps were in the ratio of 7 : 6.

(a) How many lamps did Jake purchase?

(b) How much did he spend on the bulbs?

 

 

Notes to students:

  1. If the question above has parts, (e.g. (a) and (b)), given that the answer for part (a) is 10 and the answer for part (b) is 12, give your answer as:10,12
The correct answer is : 60,210
(a)_____, (b)$_____