PARENTS, STUDENTS, TEACHERS
You can now view questions, answers, 100's of hours of video explanations and step-by-step worked solutions for FREE!
Sign up/Login if you wish to track your progress!

Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question

Need dedicated, 1-1 help?
PSLE A* 2020 1-1 Tuition By Mr SingaporeMathGuru Results Guaranteed!*
Click here to learn more


A juice parlour uses two ingredients, milk and strawberry syrup, to prepare strawberry milkshake.

The milkshake is prepared by mixing the milk and strawberry syrup in the ratio 7 : 2.

The cost of one litre of milk is $1.20. A litre of strawberry syrup costs five times as much.

What is the cost of preparing 81 litres of the strawberry milkshake?

 

Notes to students:

  1. Round your answer off to 2 decimal places

 

The correct answer is : 183.60
$