PARENTS, STUDENTS, TEACHERS
You can now view questions, answers, 100's of hours of video explanations and step-by-step worked solutions for FREE!
Sign up/Login if you wish to track your progress!

Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question

Need dedicated, 1-1 help?
PSLE A* 2020 1-1 Tuition By Mr SingaporeMathGuru Results Guaranteed!*
Click here to learn more


Bella bought an equal number of hair bands and hair clips for $110.

Each hair clip cost $4.50

Each hair band cost $2 more than a hair clip.

Find the amount she spent on the hair bands.

The correct answer is : 65
$