PARENTS, STUDENTS, TEACHERS
You can now view questions, answers, 100's of hours of video explanations and step-by-step worked solutions for FREE!
Sign up/Login if you wish to track your progress!

Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question

Need dedicated, 1-1 help?
PSLE A* 2020 1-1 Tuition By Mr SingaporeMathGuru Results Guaranteed!*
Click here to learn more


The cost of a cookie is $1.60 and the cost of a candy is $2.40.

John spent the same amount of money on the cookies and the candies.

If there are 5 more cookies than candies, how many candies did he buy?

The correct answer is : 10