PARENTS, STUDENTS, TEACHERS
You can now view questions, answers, 100's of hours of video explanations and step-by-step worked solutions for FREE!
Sign up/Login if you wish to track your progress!

Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
Disabled

Question 1 of 3

Need dedicated, 1-1 help?
PSLE A* 2020 1-1 Tuition By Mr SingaporeMathGuru Results Guaranteed!*
Click here to learn more


Melissa bought some cookies and sweets with 3 $50 notes and received a change of $49.

The cost of each sweet is $2.

The cost of each cookie is $1.

Melissa bought 16 more sweets than cookies.

(a) How much do the cookies cost in total?

(b) How much do the sweets cost in total?

 

Notes to student:

  1. If the question above has parts, (e.g. (a) and (b)), given that the answer for part (a) is 10 and the answer for part (b) is 12, give your answer as:10,12
The correct answer is : 23,78
(a)$____, (b)$_____