PARENTS, STUDENTS, TEACHERS
You can now view questions, answers, 100's of hours of video explanations and step-by-step worked solutions for FREE!
Sign up/Login if you wish to track your progress!

Primary 4 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
Disabled

Question 1 of 4

Need dedicated, 1-1 help?
PSLE A* 2020 1-1 Tuition By Mr SingaporeMathGuru Results Guaranteed!*
Click here to learn more


Sherlyn bought 1 kg of apples, 1 kg of mangoes and 1 kg of pears for $19.

A kilogram of apples costs $1 more than the cost of a kilogram of mangoes.

A kilogram of pears costs thrice as much as a kilogram of mangoes.

Find,

(a) the cost of 2 kg of mangoes.

(b) the difference in cost between a kilogram of pears and a kilogram of apples.

 

 


Notes to students:

  1.     If the question above has parts, (e.g. (a) and (b)), given that the answer for part (a) is 10 and the answer for part (b) is 12, give your answer as:10,12

     2.   Round your answer off to 2 decimal places

 

 

The correct answer is : 7.20, 6.20
(a)$____, (b) $____